This is the version of Home posted September 17, 2007.

Vítáme vás na zkušební jottit České školy!

Online aplikace

Nový trend jsme popsal v květnovém článku Google pro školy: mail, chat, kalendář, web... O takzvaném Webu 2.0 se vedou sice nejrůznější spory, ale na webu se v posledním roce určitě objevila nová generace online aplikací, které díky dostupnosti vysokorychlostního připojení pro většinu populace, vysokému výkonu i spolehlivosti serverů i dostatečnému výkonu klientských počítačů umožňují nahrazovat celou řadu lokálních aplikací všeho druhu. Nabídka je často kombinována s tlustými klienty nebo FOSS či freewarovými lokálními aplikacemi. Například Google jako stále více narůstající konkurent Microsoftu nabízí zdarma nejen desítky nejrůznějších služeb, ale také s nimi spojené aplikace jako editor a pořadač fotografií Picasa, glóbus a planetárium Earth, 3D grafický editor SketchUp a plno dalších.

V poslední době se diskutuje o použitelnosti online kancelářských balíků, lokalizovaný do češtiny je ale zatím jen Google Docs & Spreadsheets neboli Dokumenty a tabulky, takže je těžké porovnávat (navíc u online aplikací je běžný permanentní vývoj a řada nových funkcí se objeví ze dne na den bez jakéhokoli zvláštního oznámení). Podívejte se ale na již čtvrtroku starý článek Web Office Suite: Who's Leading The Pack?

Další variací online služeb je vzdálený přístup k MS Windows 2003 Server R2, který se také objevil jako služba s měsíční platbou. Zde je využívána licence pro externí uživatele (External Connector), přičemž nejsou potřebné CAL pro jednotlivé uživatele. Podobná nabídka přístupu existuje i k linuxovým serverům s využitím různých protokolů. Zde platí stejné argumenty jako u tenkých klientů či použití výkonných serevrů a z vlastní zkušenosti musím konstatovat, že i na běžném ADSL připojení je odezva při práci velmi dobrá. Takovéto řešení může být vhodné pro použití ve městech, které jsou zřizovateli většího počtu škol. Navíc již existuje řada měst s městskými optickými sítěmi...

Goggle, Google, Google, ještě jednou Google...

Přestože v kancelářském balíčku Google zatím chybí již dlouho očekávaná aplikace pro tvorbu prezentací (čakalo se uvedení na nedávné konferenci Office 2.0), je podle mne pro základní výuku principů ovládání textových a tabulkových procesorů velmi dobře použitelný. Podrobnosti o nabídce dalších služeb v Google Apps Education (připomínám vše je pro školy ZDARMA!!!) si prohlédněte na nových českých stránkách: kombinace služeb Gmail, Talk, Kalendáře, Dokumentů a tabulek, Úvodní stránky (pro prohlížeč) a Page Creator (webhosting s editorem) a vlastní domény školy může vyřešit značnou část potřeb malých i velkých škol, které nemají prostředků nazbyt, mají problémy se serverem nebo s jeho správou (či správcem). Google nedávno navíc nabídl i podporu off-line provozu pomocí Google Gears a jeho RSS čtečka Google Reader již práci off-line nabízí jako první přímo.

Google zveřejnil řadu svých aplikačních rozhraní a umožňuje kombinovat vývojářům své online služby s dalšími. Zde je obrovský prostor využitelný i pro výuku programování či další problematiky ve vzdělávací oblasti informační a komunikační technologie. Již zmíněné Google Gears jsou z hlediska uživatele plug-in pro prohlížeč, který v off-line provozu využívá lokální data uložená pomocí databázového engine SQLite 3. Hezkou ukázkou je aplikace Remember The Milk, ale to již jsme hodně daleko od tématu...

Kromě již zmíněných aplikací doporučuji vaší pozornosti vyzkoušení Bloggeru, Historie webu nebo Notebooku. Musím zde rovněž odkázat na několik mých dalších experimentů, ať už s webhostingem, Bloggerem, Readerem, Dokumenty a tabulkami nebo Skupinami.